înainti iara mai ghini
18. Jul, 2010 de gh.brega postat în Chişinau, No comment
389 |
3
imagini de Cristian Racu, participant la Şcoala Curajului, Chişinău
Dacă ți-a plăcut articolul, urmărește Curaj.TV pe Facebook!
3 Responses to “înainti iara mai ghini”
Lasă un Comentariu
Ultimele Video
-
-
-
-
-
-
Poliția chișinăuiană în acțiune, la ora patru dimineața
20. May, 2013
328 |
2
autor: Anastasia Cucuruz
-
În așteptarea marșului LGBT la Valea Morilor pornirile homofobe culminau
20. May, 2013
171 |
0
autor: autor
-
-
-
-
-
-
Moft sau măsură de securitate? Polițiștii interzic tinerilor așezatul pe bordura din PMAN
19. May, 2013
305 |
0
autor: autor
-
-
Taxatoare urcată cu picioarele pe două scaune vorbește la telefon
19. May, 2013
503 |
1
autor: autor
-
-
Provocări şi contra-manifestaţii în jurul marşului LGBT
19. May, 2013
515 |
0
autor: raisa razmerita
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Adresarea Alionei Moon către românii și basarabeni din afara țării
18. May, 2013
750 |
0
autor: autor
-
Ministrul sportului a mers cu microbuzul la marşul ciclistic spre Iasi
18. May, 2013
286 |
1
autor: o.brega
-
-
-
Un “eliberator” uituc nu dă rest pasagerilor (C NS 067)
18. May, 2013
391 |
0
autor: Anastasia Cucuruz
-
-
-
-
Cele mai recente articole pe Curaj.Net
- Štefan Füle a plecat. Împreună cu povestea de succes May 20, 2013 Veaceslav Balacci
- Declarație Hyde Park despre restricționarea dreptului la liberă întrunire May 19, 2013 Asociatia Hyde Park
- Unde sunt legionarii și alți naționaliști viteji când transnistrenii ocupă localități din RM? May 19, 2013 selectate de pe net
- Dacă vor exista victime la Valea Morilor, vina va fi a lui Chirtoacă May 19, 2013 selectate de pe net
- Cum e corect: Heil Hristos sau Hitler a înviat? May 19, 2013 selectate de pe net
- Ura funcționează în toate cazurile la fel May 18, 2013 selectate de pe net
- TVR si Vlad Plahotniuc isi bate joc in continuare de romanii basarabeni! May 18, 2013 selectate de pe net










Nostalgici. Dar nu am inteles niciodata dansul cuplurilor formate din femei trecute de a 3-a tinerete. Nu ai partener, ia un scaun si stai pe el, ca aratati penibil.
Este o buna tema pentru investigatii, dezbateri publice sub aspect antropologic.
Ii consider drept jertfe al comunismului spalati bine pe creieri – acesta este electoratul al comunistilor, nostalgic dupa trecutul sovietic. Zombi adevarati.
Trebuie sa recunoastem, “bine” a lucrat masina propagandistica bolsevica, intrucat chiar si copiii lor sunt afectati. Ca sa nu fiu detasat, aceleasi metehne observ si la unele rude foarte apropiate, preponderent originari din stanga Nistrului. Sunt niste persoane inpenitranti, aproape incurabili. Sunt total rupti de realitate. Vad numai rau in toate fara de a se implica personal in scopul de a schimba propria perceptia, modul de viata. Mereu critica foarte acid orice intentie buna, fara sa se informeze, se asculte si alte pareri, argumente, devenind rapid brutali, aroganti in polemici, discutii . Ca rezultat, in urma acestei discrepante periodic apar neintelegeri si conflicte in familii, in colective, tensiuni in societate.
Acum, in stanga Nistrului si copiii copiilor sunt la fel – URSS in toata splindoare. Ce este specific acestei categorii de homusapiens – lipsa oricarei intentii de rezistenta. Timpul, evolutia speciei umane pentru aceasta zona a europei s-a oprit acum 20 de ani. E o rezervatie adevarata al sec. XX. Poti sa faci chiar si turism antropologic in trecut.
Aseasta este rezultatul adevarat “victoriei” comunismului, din pacate.
cum nu opun rezistenţă, Anatol?
http://curaj.tv/reportaj/social/polemici-intre-generatii-asemanatoare/
văd că nu se deosebesc prea mult de generaţiile mai noi, sau poate invers?