civic · dreptate · social

Șoferii de bus spre Buftea nu dau bilete

Autobuz de rută care pornește din București, trece prin Mogoșoaia și te duce cu 4 lei la Buftea, județul Ilfov, la 20 km de capitală.

Am observat chiar la plecare că nu mi-a dat șoferul bilet, dar eram emoționat că nu am găsit aparate de taxare electronicăî cum sunt pe alte rute urbane. La întoarcere am stat lîngă șofer pînă mi-a dat bilet, dar alți pasageri nu cereau și nu primeau nicio dovadă că au achitat niște servicii. Iar asta înseamnă nu doar lipsa unui contract într-o relație comercială, dar și posibilă evaziune fiscală, pentru că nimeni nu duce evidența numărului de călători. Continuă lectura „Șoferii de bus spre Buftea nu dau bilete”

civic · dreptate · LIVE · politic

Despre starea justiției #palavre

Voi compara justiția moldovenească cu cea de peste Prut, aștept sugestii și repere europene de la voi.

Poți participa cu link la hangout. Cere-mi acces cu mesaj privat pe facebook, skype și viber sau comentează mai jos

civic · dreptate · Protest

Protest cu trandafiri sălbatici la Lipcani, înfloreşte toată ţara

civic · cultură

Impresii de la Simeria filmată noaptea

Harry Geană, activist civic, a ajuns la Simeria, Hunedoara noaptea, dar tot a filmat ceva şi comentat din spatele camerei video

“Oamenii legii” · civic · politic

La întîlnirea cu guvernarea în Cahul nu putea să intre oricine

Pentru 23.11.18 la ora 10, in Cahul, erau asteptati cetateni la intilnire cu P.Filip, C.Gaburici, A.Jizdan, S.Radu si inca cineva

Mare forfota si organizare, da de securiizaaree nici nu mai zic: cladirea Consiliului raional, dar si perimetrul ei era inconjurat de politisti cu ochii in patru pe cei care intrau in incinta Consiliului, chiar si la usa din ograda Consiliului doi politisti mi-au blocat trecerea. Indignata, m-am dus sa intru pe usa centrala. Era frig, ger cu vintisor.

Continuă lectura „La întîlnirea cu guvernarea în Cahul nu putea să intre oricine”

civic · social

Autobuz mizerabil spre Drăgăneşti-Olt

Activistul civic Harry Geană a surprins pe video un autobuz în stare jalnică, dar arhiplin cu pasageri

“Oamenii legii” · civic

Maşina poliţiei e parcată ilegal în intersecţie

Chişinău, strada Alecsandri colţ cu Varlaam, lîngă şcoala de muzică

“Oamenii legii” · civic · dreptate

Si iarasi neglijenta operatorilor de la 112

“Oamenii legii” · civic · dreptate

Am fost audiat de poliţie la plîngerea unui procuror

Poliţia din Ciorescu, municipiul Chişinău m-a audiat azi la plîngerea unui procuror de la Sîngerei pe care l-a pomenit în două clipuri de pe Curaj.TV şi de pe canalul meu de youtube un omulean de la Ciorescu, fostă rudă a lui. Le-am explicat că sunt apărat de Constituţie, CEDO şi Legea despre de libertatea de exprimare,că e vorba de un drept fundamental, constituţional. Să vedem dacă i-am convins.

civic · dreptate · social

Agenţia Fly one nu vrea sa dea registrul de reclamaţii

În aeroportul Chişinău aglomerat de călători rămaşi la sol pentru că s-au anulat aproape toate cursele, un cetăţean încerca să obţină registrul de sugestii şi reclamaţii de la compania fostului ministru al justiţiei, acum doar membru PDM şi candidat. Evident, a fost refuzat şi i s-a interzis să filmeze.

Bravo, Vladimir Irimca!

civic · dreptate · social

Plangerea fata de autogara din Lipcani s-a adeverit

civic · politic · social

A lăsat băltoacele de la Căuşeni, vrea acum în Parlament

Primarul Repeşciuc de la Căuşeni era cîndva independent, aşa l-a votat lumea, dar el a trecut la PDM şi acum vrea să ajungă deputat, chiar dacă în oraş nu prea s-a remarcat cu partidul său la guvernare

“Oamenii legii” · civic · dreptate · Educație · Protest

INIMA DE MAMA – 2 #PROTEST LA CIMITIR

civic · dreptate · social

I-a chemat pe toţi în judecată pentru că refuză să-l ajute

Veteranul-protestatar de la Căuşeni, Tudor Pînzari, i-a dat în judecată pe preşedintele raionului, consiliul raional şi comisia de acordare a ajutoarelor materiale pentru că a refuzat să-i aloce nişte bani ca să repare casa.

Tudor are o pensie mizerabilă de dizabilitate care nu-i ajunge nici de medicamente.

civic · politic · social

La (ş)Orhei e (aproape) ca în Monaco

Mai ieri de plîngeau nişte persoane cu dizabilităţi că nu le este curăţită zăpada din curtea lor pînă la strada principală, vreo 10-15 metri. De la primărie li s-a spus să o facă singuri, chiar dacă pare evident că nu au capacitatea fizică să o facă. Azi am trecut pe acolo şi m-am convins că încă e zăpadă. Explicabil, Ilan Şor e în febra electorală

Continuă lectura „La (ş)Orhei e (aproape) ca în Monaco”

civic · Educație · social

Şofer periculos pe ruta Chişinău-Orhei

Tipul a mers tot drumul fără centură, a vorbit la telefon, a luat pasageri în picioare, a încasat bani fără să elibereze bilete şi asculta muzică în gura mare. Încă s-a mirat că de ce-l filmez!

De ce nu te-a filmat niciun orheian pînă acum?

“Oamenii legii” · civic · Protest

Protest solitar la Procuratura Generală de ziua lor

Am ieşit la noul sediul al Procuraturii Generale anume de ziua lor profesională ca să le cînt din vuvuzelă odă incompetenţei, obedienţei politice şi relei voinţe pe care au manifestat-o pînă acum.

“Oamenii legii” · civic · dreptate

PROMO- Si iarasi neglijenta operatorilor de la 112 – IN CURIND

“Oamenii legii” · civic · dreptate

Говорят что девиз демократов -„Если я не возьму… то они украдут” (RU)

“Oamenii legii” · civic · dreptate

Spun ca bani sunt si se cauta un nou gospodar in Lipcani (RU)