Aanatol de la Rubleniţa, Soroca spune că vecinul, ex-poliţist, îl deranjează de vreo 12 ani şi nu-l poate opri din rele nici cu judecata, nici cu procuratura, nici cu alte organe de drept.
Categorie: dreptate
Hoţul se plimbă liber, poliţia se preface că-l caută
Igor de la Cuhneşti spune că Danauta Victor de la Viscauti, Orhei (născut la Ustia, Dubăsari), ar fi stat la el la gazdă o săptămînă, apoi a dispărut cu tot cum maşină.
De vara trecută pînă azi poliţia de la Glodeni îl asigură că se ocupă de caz, dar omul are dovadă că poliţia de la Chişinău a primit cerere de căutare a hoţului abia peste 2 luni. Între timp a aflat că tipul mai e căutat pentru alte infracţiuni, a auzit chiar că e vinovat şi de o crimă. Dar numeni nu-i poate veni de hac şi Dănăuţă e liber acum ca pasărea cerului, probabil îl prosteşte pe altcineva.
Mi-a vîndut un bilet folosit, apoi îşi agrava situaţia
O taxatoare de autobuz pe ruta 26 mi-a vîndut un bilet rupt din timp, am suspectat că a fost folosit deja. Cînd am prins-o în flagrant, s-a oferit să-mi dea alt bilet, ba chiar două, pentru cei 3 lei cît e preţul biletului.
Cînd şi-a dat seama că situaţia ei e prea complicată deja, a plecat din faţa camerei, s-a refugiat la şofer în cabină şi n-a mai ieşit pînă am coborît eu pe strada Socoleni.
Climenco recidivează, atacă omul cu camera
Dacă pe 26 august profera ameninţări la adresa opoziţiei de la microfonul din PMAN, azi, la CEC, chiar l-a atacat pe Anatol Mătăsaru care filma mitingul simpatizanţilor lui Şor
Continuă lectura „Climenco recidivează, atacă omul cu camera”
Pensionare din Chişinău, spun că le sună Plaha să se laude
Două pensionare din capitală se plîng că pensia e mai mică acum după ce chipurile a fost majorată de guvernare în ajunul alegerilor. Una arată scrisoare în două limbi semnată de Plahotniuc, asta spune că a sunat-o chiar el. Se pare că regimul de la guvernare e disperat tare
E supărat că moldovenii sunt neglijaţi. Cică aşa a fost mereu
Acest bărbat se prezintă ca artist plastic, are amintiri revoltătoare din tinereţe, de asta e şi acum supărat pe toată lumea, mai ales pe politicienii de la guvernare.
Spune ca după ce a fost umilită sexual, a fost și bătută, încercând să caute dreptate
Maia Sandu m-a ales ca adversar!?
Nu ştiu cum poate fi reparată această lovitură de imagine aplicată de Maia Sandu blocului ACUM pe lista căruia apare cu numărul 1, dar a ales să candideze şi din partea diasporei.
Şi dacă rămîne în cursă, şi dacă se va retrage, va avea de suferit nu doar imaginea ei de politiciană, dar şi reputaţia blocului, care anunţase demult că va fi cooperant cu reprezentanţii societăţii civile apolitice, dar anti-mafie.
Credeam că e o aberaţie a lui Mocanu, dar se pare că tipul a avut din nou dreptate ![]()
Am probleme cu un şef de poliţie din România
Continuă lectura „Am probleme cu un şef de poliţie din România”
Revoltat că mafia varului din defileu e protejată de organe
Nicolai Petrovici e pensionar de la Trinca, Edineţ şi luptă de cîţiva ani cu mafia varului din defileul Trinca. Forţele sunt inegale, activistul civic e ignorat de poliţie, inspecţia ecologică, procuratură, se pare că braconierii au protecţie de sus şi statul este putred.
Gînduri de după gratii despre despre libertate, dreptate şi mafie
În articolul anterior am amintit despre mecanismele camuflării abuzurilor organelor de urmărire penală, procuratură şi justiţie în baza prevederilor art.7 alin.(8) Cod procedură penală, care îi scuteşte de răspundere totală în faţa societăţii interne, cît şi internaţionale, prin intermediul CEDO, făcînd abuz de vechimea acestui act legislativ european, care a fost adoptat tocmai cu aproape şaizeci de ani în urmă.
Un conservatism total, iar mafia de la guvernare trîmbiţează şi mînjeşte ochii alegătorului cu reforme noi în justiţie şi procuratură zi şi noapte, chiar şi în timpul cînd alegătorul ia masa.
Continuă lectura „Gînduri de după gratii despre despre libertate, dreptate şi mafie”
Vezi cît de complicat e să colectezi cinstit semnături pentru un candidat
Valeriu Guşan e conducătorul grupului de iniţiativă care colectează semnături pentru Oleg Brega, candidat independent în circumscripţia 50, Europa Occidentală #diaspora
#SOS! I-au interzis să intre în Rusia, dar are acolo familie, copii (ru)
Petru Vodnicear spune că are doi copii în Rusia, dar nu i-a văzut de jumătate de an pentru că are o interdicţie de intrare în Belarusi, iar Rusia respectă aceste interdicţii, chiar dacă omul riscă să piardă familia, nevasta deja a depus cerere de divorţ.
Invalid de gradul I spune ca nu poate nimeri la sanatoriul „Codru” din Calarasi
Politist din Balti lauda munca noastra care o depunem la Curaj.TV
Rise.MD – Au donat la Partid mai mulţi bani decît visau să aibă
Investigaţie Rise Moldova
Continuă lectura „Rise.MD – Au donat la Partid mai mulţi bani decît visau să aibă”
Ion Taboră scrie că nu prea avem dreptate în Moldova
Lucruri stranii se petrec în ţara noastră şi, îndeosebi, în sistemul de drept. Se are în vedere că în ţara asta s-a ajuns la o etapă cînd în mod relativ absolut nu se respectă nici o lege de la Vladîcă pînă la Opincă şi invers. Care sunt cauzele şi principalii regizori, instigatori şi jucători în acest joc-dans criminal?! Ce scopuri prevede el?! Un mic exemplu, conform Legii nr.66 din 05.04.2012 în vigoare la 27.10.2012, s-au operat modificări la art.7 Cod procedură penală, prin care acest articol s-a completat cu alin.(8)-(9), unde, printre altele, în art.7 alin.(8) Cod procedură penală se menţionează că Hotărîrile Curţii Europene pentru Drepturile Omului sunt obligatorii pentru organele de urmărire penală, procuratură şi instanţele de judecată, unde apare o interpretare dublă. Prima – aceste modificări de legi au creat un teren larg de corupţie nemaipomenit în istoria omenirii în organele de urmărire penală, procuratură şi judecati, şi anume că, dacă pe un litigiu sau pe o cauză privind refuzul de pornire a urmăririi penale există o hotărîre judecătorească definitivă, apoi te poţi plînge numai la CEDO, deoarece procurorul nu poate anula sau revizui încheierile instanţei de fond şi deciziile de recurs ale Curţilor de Apel. Continuă lectura „Ion Taboră scrie că nu prea avem dreptate în Moldova”
Dezbateri la Primaria Pepeni despre masacrul evreilor in 1941
Discuție în sala de ședințe a Primăriei Pepeni despre omorîrea evreilor din sat și de aiurea de către jandarmi și săteni pe 16 iulie 1941.
Noi, Frații Brega, filmam atunci documentarul Masacrul de acasă în care au intrat și fragmente din această dezbatere. Continuă lectura „Dezbateri la Primaria Pepeni despre masacrul evreilor in 1941”
Povestea unul criminal ”de-al nostru”
Îl chema Ion Bordei (Ioan Bordeiu) şi s-a născut acum 110 ani într-un sat din comuna Floreşti, pe lîngă Tecuci. Probabil a murit deja, ştim din dosarele Securităţii că a mai fost urmărit o vreme după eliberarea din închisoare, mai mult nu cunoaştem nimic despre soarta lui.
A fost condamnat la 20 de ani de închisoare pentru crime împotriva umanităţii, dar n-a stat închis decît 6 ani, 9 luni şi 3 zile. Alţi 11 ani şi jumătate a fost fugar prin România, mai ales în sate din regiunea Buzăului, folosea altă identitate cu acte falsificate. 
Avea nevastă de la Soroca, Natalia i-a fost fidelă toată viaţa, dar în ‘54 a divorţat formal, cu pretext că nu mai apare în familie, au 2 copii împreună.
A fost condamnat în lipsă (contumacie) pentru masacrul de la Pepeni (Sîngerei, judeţul Bălţi), era şeful de post din comuna I.G. Duca (nume provizoriu), şi a coordonat omorîrea întregii populaţii evreieşti din comună precum şi a evreilor refugiaţi din alte localităţi.
Erau mai mult de 300 de oameni, copii, bătrîni, femei, bărbaţi civili. Foarte puţini au reuşit să scape. Bordei cu subalternii lui, cu militari-dezertori din armata roşie şi cu premilitari din sat au ucis întîi cu grenade, cu puştile şi pistoalele din dotare, apoi şi cu bîte sau instrumente agricole la îndemină pe toţi acei adunaţi din timp într-o clădire din centrul satului care a servit cîndva ca sediu de administraţie regională, dar după asta a fost demolată. Cadavrele sau chiar oameni încă în viaţă au fost evacuaţi cu care şi căruţe şi au fost aruncaţi într-o carieră de piatră la cîţiva kilometri de sat spre Băneşti.
Era război, frontul trecea pe lîngă Răut, la distanţă mică de Pepeni, dar crima s-a făcut de către jandarmi şi civili în chiar primele zile de revenire a administraţiei româneşti la Pepeni.
E clar că nu a fost iniţiativa lui, la interogatoriu în 1957, cînd a fost arestat, spunea că a primit două plicuri sigilate de la superiori, a executat ordine, dar a făcut-o cu mult sînge rece şi cruzime. Şeful lui de la Sîngerei, Hruşcă, a scăpat nepedepsit, pentru că n-a omorît cu martori sau poate chiar deloc, iar un subaltern al lui de la Pepeni, Trainea, scrie că a plecat de la locul masacrului şi nici n-a fost sancţionat pentru ”laşitate”. În schimb Bordei însuşi a cerut superiorilor să fie medaliat pentru ”vitejie”, iar superiorii de la Bălţi sau Bucureşti i-au satisfăcut pofta, i-au acordat premii băneşti şi ordinul ”Bărbăţie şi credinţă”, cl. II lui şi subalternilor, Ene, Borş, Brădulescu.
Martorii spun că se lăuda la un bal în sat că îl doare degetul de la trăgaci şi după două săptămîni de la ispravă! Dar fapta n-a fost deloc vitejească, de cîte ori venea cîte o patrulă sovietică prin Pepeni, jandarmii fugeau prin spatele postului şi prin grădini, ca apoi să revină în localitate fără glorie.
Complicii lui de la Pepeni au fost judecaţi chiar în 1944, de un tribunal militar sovietic, unii au fost condamnaţi la moarte, alţii la închisoare cu confiscarea averii, familiile unora au fost deportate în Siberia în ‘49. Dintre ei, 5 au fost executaţi prin împuşcare în primăvara lui ‘45. Bordei însă a rămas jandarm, şef de post, pînă în ‘44 chiar la Pepeni, unde venise prima dată în anul ‘33, apoi la Buftea şi Butimanu, pe lîngă Bucureşti, ultima oară era la Moşoaia, lîngă Piteşti, în martie ‘46.
Un superior, Protopopescu, l-a anunţat că e căutat pentru dosar penal şi el s-a ascuns. Un an a stat la via avocatului Moscu, la Zărneşti, apoi s-a mutat la Pătîrlagele, judeţul Buzău, la o fabrică de alcool. A lucrat cu numele fals Ion Diaconescu, pe care i l-a dat cumnatul Clipi de la Soroca. Pretindea că e născut la Voloave şi că a pierdut actele cînd s-a refugiat în ”40. L-a ajutat la falsificare şi fostul prefect de Soroca, Mihăilă, atunci era angajat la Tribunalul Buzău. Legătura cu familia i-o asigura o altă rudă, Stan, tot basarabean, care lucra la CFR la Urziceni.
Organele de drept au comis multe erori şi amatorism, dar miliţia şi securitatea l-au reperat după ce a scris chiar el o felicitare fratelui în 1957 şi a fost arestat. La interogatoriu minţea ades despre complicii lui, apoi rectifica declaraţiile. Unii dintre cei care l-au ascuns au fost racolaţi de stat ca informatori, alţii au fost propuşi pentru judecare penală, dar faptele lor erau deja prescrise, deci au scăpat fără pedepse. Chiar şi Bordei a fost graţiat de rînd cu alţi deţinuţi politici în iulie 1964.
În diferite documente apare cu date de naştere diverse, de la 21 iulie 1897, pînă la 20 sau 21 iunie 1908, cel mai des ne prezintă chiar el data de 12.06.1908. Nu ştim exact cînd e ziua lui de naştere, dar am vrea ca azi sau luna asta să vă gîndiţi la faptele din ‘41 ale lui Bordei şi ale celor ca el, să vedeţi că n-au trecut nici 77 de ani de la acel iulie nedemn, sîngeros şi că oameni ca Ion Bordei încă s-ar putea să ne fie prezentaţi drept eroi sau doar patrioţi.
Amprentele digitale sunt chiar ale lui Bordei din toamna anului 1957.
De la victimele lui n-au rămas decît oasele aruncate în rîpa de la Bizdarevici.
Oleg Brega
prima dată a fost publicat pe pagina de facebook Comuna Pepeni
dosare de judecată disponibile la Institutul Național pentru Studierea Holocaustului din România, mulţumesc pentru ajutor la documentare!
Vezi şi filmul documentar Masacrul de acasă
Judecător de la CAC primeste ceva în plic
După asta m-a acționat în judecată și am pierdut cîțiva ani prin instanțe. Pînă la urmă am cîștigat pentru că nu l-am acuzat de nimic, doar relatam ce vedeam și puneam întrebări 😉
Se întîmpla pe 27 martie 2013, ora 12,40, în spatele Curţii de Apel Chişinău.
Judecătorul a ieşit în haine civile, s-a întîlnit cu un cuplu cu maşină înmatriculată la Căuşeni, a primit un plic de la femeie, a scos conţinutul şi l-a băgat în buzunar. Apoi a întors femeii plicul şi încă o hîrtie, care pare o bancnotă roşie.
Continuă lectura „Judecător de la CAC primeste ceva în plic”