Marian Stan de la Alexandria zice că e hărțuit de un polițist de la patrulare care ar fi comis un accident rămas ne-elucidat, iar acum pare să se răzbune pentru că n-a fost acceptată împăcarea.
Categorie: “Oamenii legii”
Maşina poliţiei staţiona periculos şi ilegal la intersecţie
Bucureşti, Hotel Opera de lîngă Cişmigiu, trecut de miezul nopţii
Lumea revoltata zice ca nu va merge la urna de vot…
Comisarul îl vrea pe Geană în cabinet, dar fără cameră
Activistul civic din Valea Prahovei, Harry Geană, a fost abordat de un ins în haine civile care pretindea că-i comisar de poliție. Pînă la urmă s-au despărțit pașnic, dar zburliți ambii.
Secția 3 de poliție Aiud îl ține pe Harry Geană la poartă
Activistul civic din Valea Prahovei a mers la poliția din Aiud, peste drum de primărie, să înregistreze niște demersuri oficiale la registratură, dar n-a fost lăsat să intre nici măcar la toaletă cu tot cu telefon.
Continuă lectura „Secția 3 de poliție Aiud îl ține pe Harry Geană la poartă”
Accident rămas nepedepsit la Cimișlia, șoferul beat a revenit în trafic
Fiul victimei sună din Israel ca să reclame lipsa unei investigații efective și suspiciunea de corupție în cazul unui accident de circulație filmat și cu mulți martori.
Continuă lectura „Accident rămas nepedepsit la Cimișlia, șoferul beat a revenit în trafic”
Harry Geană e interzis și agresat la spital la Aiud
Activistul civic din Valea Prahovei a mers la Spitalului Municipal Aiud însoțit de o persoană și au vrut să intre la registratură, dar gardianul le-a spus că n-au voie decît la șef. După asta a lovit omul cu camera și pe femeia care îl însoțea. Mai tîrziu era alt paznic, aparent, beat, care a reacționat la fel de violent.
Dar nici poliția chemată la fața locului nu părea foarte hotărîtă să facă dreptate.
A investit în apartament și avocat, dar a rămas fără bani
Maria Coșnean de la Orhei a lucrat mulți ani peste hotare și a vrut să investească într-un apartament nou. A fost păcălită și a trebuit să se judece cu escrocii. Așa a avut ocazia să fie păcălită și de un avocat. Acum este expertă în drepturi și legi, dar ultimul proces, de ziua ei, s-a terminat cu eșec. Mai speră să-i facă dreptate instanțele superioare.
Activist civic chemat la poliție pentru video pe facebook
Valeriu Gușan a fost chemat la poliția de la Sîngera la plîngerea primarului Poiată și a unui om de afaceri care-l acuză de calomnie.
Activistul civic a trasnmit în direct audierea și a comentat-o ulterior
A intrat în audiență ca să-i vorbească verde-n ochi (ru)
Valentina Lesnic, justițiara de la Tîrnova, Dondușeni, s-a cerut în audiență la un grangur din poliția raională, Vadim Palamarciuc, ca să-i reproșeze că o spionează și-i pune bețe în roate ca să-și refacă viața și afacerea. I-a mai amintit că și-a pus nevasta procuroră.
Continuă lectura „A intrat în audiență ca să-i vorbească verde-n ochi (ru)”
L-au dat afară pe Harry Geană de la poliția Berca
Poliția afișează pe toate ușile, ca la prăvăliile de cartier, semne care interzic filmarea și utilizarea telefoanelor, fără să aibă vreun temei legal.
Harry Florin Geană, activist din Valea Prahovei a fost pe la ei cu o treabă și a găsit de filmat alt fenomen, încălcarea libertății de exprimare
RISE Moldova – Bancherul din umbră
Pe 14 noiembrie 2018 Curtea Supremă de Justiție l-a condamnat definitiv pe Veaceslav Platon la 18 ani închisoare. RISE Moldova a făcut o incursiune în trecutul tenebros al lui Veaceslav Platon și prezintă portretul celui mai controversat „bancher din umbră”.
Poliția Măgurele l-a amendat pentru apel 112
Omuleanul e de la Măgurele, Ilfov, spune că a chemat poliția să constate că veciniul i-a îngrădit calea de acces spre casă pe un drum privat, folosit de ei în comun. Dar oamenii legii l-au amendat fără să-l lase să scrie în procesul verbal observații și consideră asta un abuz.
Va contesta amenda, dar nu e convins că va face și plîngere penală, pentru că s-ar putea să iasă din nou cu pedeapsă ilegală
Polițiștii îl filmează la sector, dar lui îi interzic (ru)
Activistul civic de la Nistru, Andrei Chirița, a pornit camera în incinta sectoruluid e poliție cînd au văzut că oamenii cu epoleți îl filmează pe el și pe mama lui cu toelefoanele mobile. A ieșit acest scandal bilingv.
Persoană cu nevoi speciale, caută avocat/ă
Gheorghe Vişan nu are locuinţă şi roagă autorităţiel de la de din sat şi din Giurgiu să-i dea un acoperiş de-asupra capului, dar toţi strîng din umeri. Acum caută avocat/ă cu care să-i dea în judecată, dar nu are bani să le plătească serviciile, deci, speră că va fi apărare pro bono.
Stop defrișărilor ilegale, acțiune civică individuală
Activistul civic din Valea Prahovei, Harry Florin Geană, a observat tăieri suspecte de arbori în pădure și a chemat poliția să sconstate o posibilă ilegalitate.
Zice că mafia de la Trinca e protejată de organele de la Edineț și Bălți
Activistul civic din defileul Trinca, Nicolai Petrovici, a denunțat mai multe ilegalități din sat, dar de fiecare dată poliția a refuzat începerea urmăririi penale, indiferent dacă era vorba de consum de droguri, vînzare ilegală de spirt, braconaj.
L-au oprit în trafic cu temei inventat, totul e filmat
Poliția nu pare să aibă ocupații serioase, de asta se distrează oprind mașini la întîmplare, chiar dacă astfel trezesc nedumerire și nemulțumirea șoferilor, mai ales că sunt documentați fără temei și li se spune că sunt suspeți de diverse chestii ilegale
Ion Taboră îi scrie lui Zumbreanu, șeful CNA
Centrul Naţional Anticorupţie, personal d-lui Bogdan Zumbreanu
de la Taboră Ion, deţinut în IP-15, str.Luceafărul 9, or. Cricova mun.Chișinău MD-2084
COMUNICAT
Prin prezenta vă aduc la cunoştinţă faptul că:
1. Prin Decizia Colegiului penal a Curţii de Apel Chişinău din 28.11.2012 a fost admisă acţiunea civilă cu încasarea de la Taboră Ion în beneficiul SRL „Pecos Auto” c/f-1006600041463 (cu sediul în mun.Chişinău, com.Bubuieci, str.T.Bubuioc 10) a prejudiciului material cauzat în suma de 563456-46 lei în urma comiterii infracţiunilor prevăzute de art.190 alin.(5) şi art.361 alin.(2) lit.d) Cod penal.
Prejudiciul constat de Colegiul penal a Curţii de Apel Chişinău a fost cauzat în perioada anilor 2008-2009.
Continuă lectura „Ion Taboră îi scrie lui Zumbreanu, șeful CNA”
Au fost plătiți să introducă mașini în Ucraina, acum au probleme
O femeie de la Nord zice că era multă lume la vamă atunci, oamenii erau aduși de prin sate, plătiți cu 4-5 sute de lei ca să intre într-o mașină importată din Europa cu care să treacă granița ucraineană.
Acum a primit un document la frontieră și avertizare că dacă mașina nu va fi devamată, va lua o amendă enormă sau va primi interdicție de intrare în Ucraina.