De atatia ani taximetristii buzoieni sunt umiliti de cei responsabili din primaria Buzau de parca nu ar fi fost de ajuns clienti scandalagii care ii scuipa si injura zi de zi iar toate acestea pe banii lor !!! De altfel se platesc taxele aferente primariei Buzau dar fara conditiile necesare desfasurarii activitatii de taxi!
Categorie: civic
Abuz polițienesc la Chișinău
În timpul protestului de la Parlament, Gheorghe Moisei de la Trușeni a ieșit pe carosabil cu căruciorul șți a încercat să blocheze circulația pe bulevardul central. Poliția a intervenit cu forță.
Sergiu Bejenari a fost martor și filma asta, dar a fost atacat verbal de un ins cu ochelari de soare, probabil, polițșist în civil. Continuă lectura „Abuz polițienesc la Chișinău”
#OccupyGuguță a scos ceapa la protest
Tinerii ingenioși au provocat lăcrimări celor care s-au apropiat de masa lor cu ceapă tocată. În felul ăsta protestează contra utilizării fără temei legal a gazelor lacrimogene
Protest la Parlament înaintea ședinței de constituire
Poliția locală protecția mediului în acțiune
Dupa nenumaratele telefoane date institutiilor responsabile pentru dezastrul ecologic se prezinta in sfarsit cineva: POLITIA LOCALA PROTECTIA MEDIULUI! institutie care nu a dorit sa-mi mai raspunda la telefon nici mie nici domnului Harry Geană, probabil au crezut ca asa ne potolesc? Oare nu stiau de faptul ca acolo sunt reziduri animale? Poluare de 15 – 20 de ani! Iar noi familiile noastre si copii nostri bem acele reziduri?
Cum au construit in acea zona unde scrie clar fara constructii amenajari de orice fel? Au dat autorizatii primaria? Au incalcat legea? Cine este respondabil? Coruptia ucide!
Azi s-a dat cu gaze, mîine e #protest la #Parlament #palavre
Azi la Ungheni un opozant a fost condamnat la opt ani de închisoare, dar a reușit să evadeze, altul e arestat din ziua denunțului, dar a fost condamnat la Orhei. Protestatarii care-l susțineau au fost bruscați și atacați cu gaze lacrimogene. Joi se anunță protest la Parlament, înaintea primei ședințe a legislativului ales în februarie.
Continuă lectura „Azi s-a dat cu gaze, mîine e #protest la #Parlament #palavre”
De 3 zile se fură cernoziom cu tractorul, ziua în amiaza mare
Larga, Briceni 19 martie 2019 De pe teritoriul imasului din sectorul Patreasca se cara pamint de 3 zile si se fac niste transee parca e pe timpul razboiului. Speram ca Serviciul Ecologic sa ia masuri
Protestatari gazați la Orhei după condamnarea lui Gheorghe Petic
Judecătoria Orhei a emis azi sentința de condamnare la 3 ani și 6 luni de închisoare pentru ”viol”, fostul polițist de frontieră, Gheorghe Petic, a fost arestat preventiv chiar din ziua în care a fost denunțat de o femeie de la Ungheni. Judecata a avut loc la Orhei, iar el a fost plimbat prin aproape toate penitenciarele din Moldova.
Fanteziile avocatului Rotaru despre guvernarea blocului ACUM
Ilie Rotaru e la București de cîțiva ani, așteaptă anularea sentinței de condamnare din Moldova și încearcă să-și refacă licența de avocat pentru România.
Între timp, comentează realitățile politice de peste Prut. Continuă lectura „Fanteziile avocatului Rotaru despre guvernarea blocului ACUM”
Au plantat 1000 de copaci și tufe pe mal
Funcționari publici și activiști civici de la Bilicenii Vechi și din alte localități s-au adunat sîmbătă pe malul rîului Ciuluc ca să planteze circa o mie de arbori și arbuști cumpărați dintr-un grant EcoVisio.org
Proiectul prevede crearea unei fîșii de protecție a apei de 20 de metri lățime de-a lungul rîulețului care trece prin 3 raioane. Continuă lectura „Au plantat 1000 de copaci și tufe pe mal”
Protest pentru climă și viitor
Comunitatea OccupyGuguță și activiști din alte grupuri au ieșit în stradă pe 15 martie ca să protesteze împotriva poluării și a schimbărilor climatice
Apa curge și se împute în subsol, locatarii o plătesc ca bună
Valentina Prinos de la Chișinău semnalează o problemă cronică de care e respoinsabil SEL 9 de pe strada Grenoble, apa potabilă se scurge prin țevile uzate în subsolul blocului, iar locatarii plătesc pierderile în rețea conform legii. Acum le-a crăpat răbdarea și cer autorităților să intervină
Vor să taie din parc pentru cale de acces unui magazin
Activista civică de la Bălți, Diana Grosu, semnalează:
Autorităritățile bălțene intenționează să autorizeze construcția unui drum cu două benzi în parcul central din mun. Bălți pentru a permite camioanelor accesul la un magazin construit în parcul public.
Pentru aceasta se intenționează defrișarea arborilor, arbuștilor, demontarea a trei echipamente sportive și micșorarea spațiului verde! Continuă lectura „Vor să taie din parc pentru cale de acces unui magazin”
Avea nevoie de ajutor, am apelat urgența
Un copil încearcă să cureţe cu făraşul glodul de pe carosabil
Video de Eugen Pietraru, Pepeni, Sîngerei
Medveja, sat pustiit, chit ca mai trece cite o lebada
Enoriaşii încalcă legea chiar cînd merg la biserică, în parc
Aleea pietonală a parcului din str. Trandafirlor continuă să fie călărită de șoferii ignoranți și bădărani, pentru care se pare că nu există semn de circulație care interzice accesul, chiar dacă este instalat în preajmă.
În loc să se plimbe pietonii și să respire cu aer curat pe alee, biserica lui E. Condrea face business folosind bunul public nu conform destinației.
Continuă lectura „Enoriaşii încalcă legea chiar cînd merg la biserică, în parc”
#LIVE – Ura și ignoranța generează monștri teroriști #palavre
Începem de la ora 21,oo pe youtube.com/olegbrega și facebook.com/o.brega
Dacă vrei să participi, cere-mi link de acces cu mesaj privat pe facebook, skype sau viber.
Clacă în zi de sîmbătă, plantează pomi la Biliceni
Diana Grosu relatează de la subotnicul organizat la Bilicenii Vechi, Sîngerei pentru înverzirea plaiului
Ne obligă la grădinița din sat să donăm pentru spitalul de la oraș
Ne scrie o femeie de la Răzălăi/Pepeni, Sîngerei, unde nu au niciun metru de asfalt prin localitate și nici măcar drum pietruit pînă la grădiniță, dar unde se face chetă publică pentru centrala termică a Spitalului municipal nr. 1 din Chișinău. Ba mai mult, angajatele somează părinții să ”doneze” bani, după ce au fost obligați mai demult să aducă odată cu copiii la grădiniță și 300 MDL pentru rechizite, și săpun lichid, și șervețele, și scutece…
Continuă lectura „Ne obligă la grădinița din sat să donăm pentru spitalul de la oraș”