civic

Reprezentanții Guvernului luați la rost în sat, la Pepeni

Azi a avut loc sedinta de Guvern la Singerei, dupa care ministrii si adjunctii lor au inundat satele raionului ca sa ia pulsul societatii, după un deceniu de guvernare dezastruoasa.

https://youtu.be/mgJhXJr8t_U    Continuă lectura „Reprezentanții Guvernului luați la rost în sat, la Pepeni”

civic

Poliţist, se plimbă cu maşină înmatriculaă la separatişti

Chişinău, str. Bănulescu Bodoni, mai la vale de monumentul şui Ştefan cel Mare şi Guvernul RM

civic · cultură

Dezbatere: Evreii şi mişcarea comunistă din România

Evreii și mișcarea comunistă din România. Noi arhive și baze de dateParticipă:
Mihai Burcea, Institutul Național pentru Studiul Totalitarismului
Corina Doboș, Universitatea din București
Dumitru Lăcătușu, Centrul de Consultanță Istorică
Liviu Rotman, Școala Națională de Studii Politice și Administrative

Moderator: Cristian Vasile, Institutul de Istorie „Nicolae Iorga”

Filmare: Irina Spirescu
Editare video: Sena Moldoveanu si Andreea Balaban.

Continuă lectura „Dezbatere: Evreii şi mişcarea comunistă din România”

“Oamenii legii” · civic

Am vrut să laud poliţia, dar văd că haosul e pe placul ei

Chişinău, kilometrul zero #Km0, peste drum de primăria capitalei

“Oamenii legii” · civic

Au chemat ambulanţa pentru Gheorghe Petic la Judecătoria Bălţi

Fostul poliţist de frontieră care a dezvăluit scheme de trafic ilegal la Prut a fost arestat preventiv într-un caz penal suspect. Azi afost dus la Judecătoria Bălţi pentru că ancheta a cerut extinderea cu încă o lună a termenului de arest. Avocaţii au solicitat ambulanţa pentru că Petic acuza probleme de sănătate.

Continuă lectura „Au chemat ambulanţa pentru Gheorghe Petic la Judecătoria Bălţi”

civic

Harry Geană a chemat poliţia într-un sat fără trotuare

Activistul civic din Valea Prahovei a fost înjurat şi ameninţat în Valea Oltului, aşa că a chemat poliţia şi i-a dat pe agresori la brazdă

civic

Suntem otrăviți cu gaze în transportul public din Chișinău

Parcul Urban de Autobuze Chișinău exploatează pe ruta de autobuz 33, Chișinău – Dobrogea, rable vechi care otrăvesc cu gaze călătorii. Fumul de eșapament în loc să fie degajat afară el este eliberat în salon, punând în pericol viața și sănătatea călătorilor. În încercarea de a cere o explicație de la conducătorul autobuzului am fost agresat verbal și fizic, arătându-se deranjați de faptul că filmez rabla cu care primăria transportă călătorii.

#PrimăriaChișinău #GazareaCălătorilor #Dobrogea #Ruta33 #ParculUrbanDeAutobuze #PUA #ȘoferIresponsabil

civic

Fostul hotel Codru de la Calarasi a ajuns de izbeliste

Martori oculari relateaza de la fata locului, fostul hotel a fost privatizat si acum e lasat in paragina

civic

O maşină #MAI e condusă iresponsabil de un tip cu telefon

Chişinău, strada Kiev, peste drum de Pretura Rîşcani

civic

A oprit ilegal cu Lexusu”n staţie

Chişinău, strada Creangă, peste drum de Universitatea Pedagogică

civic · cultură

Oleg Adrian rămîne credincios (ru)

Tînărul orfan, nevăzător a cerut azil politic în Germania. A declarat că e gay şi nu-şi poate manifesta orientarea sexuală în Republica Moldova.
Se teme că nemţii nu-l vor crede, dar contează pe avocaţi.

Spune că nu renunţă la cîntece religioase şi credinţa lui, dar nu mai poate
Continuă lectura „Oleg Adrian rămîne credincios (ru)”

civic

E greu de coborît scările (in)justiţiei moldoveneşti

La urcat a fost şi mai dificil, se pare, şi aşa e în toate instanţele moldoveneşti, nu doar la Judecătoria Hînceşti

“Oamenii legii” · civic

Dezamăgit şi revoltat de injustiţia din Nordul Moldovei

Nicolai Petrovici de la Trinca, Edineţ a semnalat acum cîţiva ani un caz de muşamalizare a unui incident din defileul Trinca, dar azi a primit decizie definitivă şi irevocabilă de la judecată, dosarul se clasează.

Activistul civic e convins că e vorba de corupţie şi are de gînd să se plăngă la
Continuă lectura „Dezamăgit şi revoltat de injustiţia din Nordul Moldovei”

“Oamenii legii” · civic · Educație

Ameninţat cu cuţitul în troleu pentru activism

Alexandru spune că a fost ameninţat vineri în troleibuz de un grup de adolescenţi cu un cuţit în mînă. I s-a reproşat că apără drepturile omului şi că a participat la Marşul diversităţii, acţiune care are loc la Chişinău anual, în luna mai.

Tînărul e hotărît să-i dea pe mîna poliţiei şi speră că Continuă lectura „Ameninţat cu cuţitul în troleu pentru activism”

civic

Dezamăgit de injustiţia din Moldova

Nicolae Stamati s-a judecat 12 ani la Orhei şi instanţe naţionale pentru casa părintească de la Susleni, iar în capitală 8 ani a avut judecăţi cu Termocom.
A pierdut toate procesele şi acum nu mai are deloc încredere în justiţia mafiotizată de pe plai.

Crede că doar o schimbare politică radicală ar putea
Continuă lectura „Dezamăgit de injustiţia din Moldova”

civic · cultură · Educație

Avanpremieră la Pepeni, „MASACRUL DE ACASĂ”, un film de Fraţii Brega

Fraţii Brega încă lucrează la film, dar o variantă de lucru va fi prezentată consătenilor în avanpremieră, duminică, după piaţă, la Casa de Cultură ”Nicolae Glib” din Pepeni.
Filmul durează aproape o oră, încă un ceas am putea să discutăm despre evenimentul sîngeros din iulie 1941 sau despre film.
INTRARE LIBERĂ, transmteţi şi altora, ca să nu
Continuă lectura „Avanpremieră la Pepeni, „MASACRUL DE ACASĂ”, un film de Fraţii Brega”

civic · social

Condiţii inumane la #P13, Chişinău (ru)

UN deţinut a filmat în ce condiţii sunt ţinuţi la cea mai veche închsioare din Moldova, moştenită încă de la Rusia ţaristă

Sursa: http://www.Curaj.MD

civic · cultură · dreptate · Educație · opinii

Dezbateri la Primaria Pepeni despre masacrul evreilor in 1941

Discuție în sala de ședințe a Primăriei Pepeni despre omorîrea evreilor din sat și de aiurea de către jandarmi și săteni pe 16 iulie 1941.
Noi, Frații Brega, filmam atunci documentarul Masacrul de acasă în care au intrat și fragmente din această dezbatere. Continuă lectura „Dezbateri la Primaria Pepeni despre masacrul evreilor in 1941”

civic · mafia · Protest

Așa eram arestat în 2008

În 8 mai 2008 eram condamnat la 3 zile de arest preventiv de către judecătorul Mihail Diaconu de la Judecătoria Buiucani (pentru protestul pașnic din 30 aprilie același an).
Vezi aici video – https://curaj.tv/2008/04/30/protest-hyde-park-de-ziua-televiziunii-de-stat/
Chiar dacă am făcut pe loc recurs, polițiștii au executat hotărîrea și am stat închis în condiții inumane la Tighina 6.

Continuă lectura „Așa eram arestat în 2008”

civic · dreptate · opinii

Judecător de la CAC primeste ceva în plic

După asta m-a acționat în judecată și am pierdut cîțiva ani prin instanțe. Pînă la urmă am cîștigat pentru că nu l-am acuzat de nimic, doar relatam ce vedeam și puneam întrebări 😉

Se întîmpla pe 27 martie 2013, ora 12,40, în spatele Curţii de Apel Chişinău.
Judecătorul a ieşit în haine civile, s-a întîlnit cu un cuplu cu maşină înmatriculată la Căuşeni, a primit un plic de la femeie, a scos conţinutul şi l-a băgat în buzunar. Apoi a întors femeii plicul şi încă o hîrtie, care pare o bancnotă roşie.
Continuă lectura „Judecător de la CAC primeste ceva în plic”