O asociaţie din Bucureşti a chemat voluntari să înveţe prin participare la înverzirea şi colorarea cu flori a teritoriului adiacent unui bloc dintre Grădina publică Cişmigiu şi Sala Palatului
Inspecţie civică la Rădeşti, Alba
Activistul Harry Geană a ajuns cu camera şi cu criticile de după cadru la Radeşti, judeţul Alba
Nu au apă potabilă în municipiul Aiud
Activistul civic Harry Geană relatează de la Aiud, Alba, cică într-un sector al municicpiului, destul de central, oamenii nu au apă potabilă
Altercaţie nocturnă cu distrugere de bicicletă
Bucureşti, pe lîngă biserica luterană.
Insul agresiv a fost denunţat la poliţie şi a fost prins în flagrant, revenea cu o rangă să ”rezolve” treaba…
3 ong-uri şi 3 partide au constitut un bloc unionist
La o conferinţă de presă s-au prezentat reprezentanţi ai 3 partide extra-parlamentare declarat unioniste şi 3 organizaţii obşteşti care au acest deziderat, au anunţat că formează un bloc comun Unirea, chiar au semnat de faţa cu presa declaraţia comună.
Spun că sunt deschişi şi pentru alţii
Stiti ce vodca beti din sticla turnata in sticla? #evaziune fiscala ziua mare
La autogara din Floresti functioneaza o cafenea…Urmariti reportajul si veti vedea ce vodca beau amatorii si ce evaziune fiscala face doamna ziua mare
O construcţie ilegală le-a obturat ventilarea blocului
Va scrie un grup de locatari de pe strada 1 Mai 55 or. Orhei. Mizam pe ajutorul D-ra pentru ca sustinere de la organele competente nu avem. Problema e aceea ca sistemul de ventilare a blocului este blocat de o constructie neautorizata de catre locatara apartamentuliu 3, Z. M.
La nenumaratele noastre adresari cu privire la deblocarea sistemului de ventilare am auzit doar refuz categoric. Consecintele sunt foarte grave. Subsolul este umed sı raspindeste bacterii sı infectii, avem apartamente cu mucegai sı cu iz insuportabil. Sintem ingrijorati de situatia creata ce ne pune in pericol sanatatea.
Continuă lectura „O construcţie ilegală le-a obturat ventilarea blocului”
„Prieteni ingropati in datorii” #cum ajunge omul sa uite de sine -POEZIE
„Prieteni ingropati in datorii” dorind sa aiba tot mai mult…lumea sufera mult cind pierde. Lumea este legata de nimicuri…in probleme si hirtii. Au casa lor,masina lor dar sunt mai tristi. Avem mincare, avem haine,aur si bijuterii…studii ,diplome si meserii. Avem o tara a noastra, o limba, un trecut dar cine suntem?Ce cuntem daca nu avem? Ce mai ramine? Avem timp sa spunem inca un multumesc, un te iubesc?..
Primăria Cărpineni l-a somat să scoată gardul verde
Arcadie de la Cărpineni, Hîncești spune că primarul l-a numit venetic iar consiliul local a trimis la el comisie apoi somație să scoată gardul verde din tuia pe care l-ar fi pus pe drumul public.
Continuă lectura „Primăria Cărpineni l-a somat să scoată gardul verde”
Instituții publice inaccesibile sau cu acces limitat, periculos
Activistul civic Harry Geană a identificat o instituție public și un locaș de cult, ambele foarte greu accesibile pe rotile, pentru persoane cu nevoi speciale
Poliția de frontieră practică și apără braconajul?!
Bază sportivă de rîsul curcilor la Aiud, Alba
Activistul civic Harry Geană observă că pentru acest stabiliment s-au cheltuit aproape un milion, dar de la poartă nu se vede unde au intrat banii cu ceva ani în urmă
Au chemat șefa la adunare de locatari, dar i-a ignorat
Locatarii unui bloc de la Durleștii Chișinăului au chemat șefa asociației de locatari la adunare, dar ea n-a venit!
Oamenii spun că în jurul blocului e mizerie și adminsitrația nu face nimic conform statutului. Au încercat să-i ceară socoteală, dar ea îi ignoră și înjură. Au cerut primăriei Durlești să intervină, dar tot fără niciun rezultat. Continuă lectura „Au chemat șefa la adunare de locatari, dar i-a ignorat”
WC-ul special e folosit de personal cu cheie (ru)
Instituție publică din Bălți, au toaletă pentru persoanele cu nevoie speciale, dar aceasta e încuiată ”pentru că o foloseau toți”, în schimb intră acolo angajații care știu unde e cheia.
Video de Alex Raiciuc
Continuă lectura „WC-ul special e folosit de personal cu cheie (ru)”
Neodacii.com: Interviu cu Gheorghe Raileanu, vicepresedinte CALM
Strasbourg, Consiliul Europei
Video de Gheorghe Bobeica, Neodacii.Com
Manifestanţii #rezist se simt victorioşi după protestul de azi
Azi s-a zvonit că e posibil ca Guvernul să adopte noi OUG despre justiţie, de asta oamenii au venit mai devreme în Piaţa Victoriei. Dar pe la 7 s-a auzit că instanţa i-a dat cîştig Laurei Codruţa Kovesi, apoi că şedinţa de Guvern s-a încăiat fără ordonanţe. Astfel că manifestanţii au început să se împrăştie cu aer victorios
Continuă lectura „Manifestanţii #rezist se simt victorioşi după protestul de azi”
Vom merge inainte -versuri din inima care îți pot schimba viața
Valentin Borodachi recită poezia care a devenit virală pe internet. Acestea sunt versurile care îți vor schimba viața. Poze personale din activitate ca reporter la – Curaj.TV
Le-au promis pod, dar au numai mlaștină și deșeuri
Locuitorii din Ciumbrud, un sat din municipiul Aiud, Județul alba își amintesc că actuala adminitrație le-a promis în campania electorală pod peste acest canal de colectare a apelor pluviale, dar nu s-a făcut nimic și mereu le este inundată puntea
Video de Harry Geană,m activist civic.
Geană e fascinat de un local cu vechituri
Harry Geană, activist civic, e greu de impresionat cu ceva bun, mereu caută să filmeze probleme și reușește. De data asta a găsit ceva care l-a impresionat, un local cu vechituri
Poliția l-a dus la psihiatrie pe un orfan care mergea la lucru
Fost copil din orfelinatul Galați, ajutat de companie sa se integreze in societate cu loc de munca, astazi dimineata la ora 5:00, in timp ce astepta autobuzul, a fost saltat fara motiv, dus la sectia 2 politie Galati, pus sa dea o declaratie ca nu mai locuieste la orfelinat. După asta, in loc sa-l elibereze, l-au internat la spitalul de psihiatrie, pe strada Traian!
D.L. se numește, are 21 de ani, l-au săltat în zona Țiglina. Continuă lectura „Poliția l-a dus la psihiatrie pe un orfan care mergea la lucru”