Am asistat la o şedinţă de judecată la Sîngerei. Acuzatorul de stat a fost primul care a întrebat dacă filmez. Am pornit camera şi am întrebat de ce vrea să ştie asta. Cică el nu-mi dă voie ;-)))))))))))))))
Să vorbim despre dezrobire în context electoral #palavre
Se împlinesc 163 de ani de adoptarea legilor care abolesc robia în Ţările Româneşti.
Unii şi azi se simt sclavi.
Dacă vrei să participi, cere-mi link de acces cu mesaj privat pe facebook, skype sau viber
Roagă să nu fie certaţi pentru că vorbesc cu politicienii şi presa
Marcel Lemnaru e unul din patru tineri cu nevoi speciale care au fost scoşi din internatul de la Orhei şi plasaţi într-o locuinţă protejată cu o persoană angajată care are mereu grija lor.
Totuşi, se pare, ei vor mai multă libertate, să comunice direc cu lumea, nu să fie supravegheaţi sau certaţi dacă ajung la Candu, de exemplu, ca să-i comunice problemele pe care le au…
Parcul central e inaccesibil pe rotile
Intrarea în Grădina publică Ştefan cel Mare din Scuarul Europei e imposibilă cu scaun rulant sau cu cărucior pentru copii, chiar dacă acolo e locul unde fostul primar Chirtoacă îşi prezenta raportul anual de activitate şi chiar a operat lucrări de renovare în timpul celui de-al doilea mandat
Drumuri bune de îngropat guvernarea
Între Ratuş, Teleneşti şi Sîngerei e cam aşa drumul, n-a fost reparat de-un car de ani. Chiar şi la Sărăteni podul e închis pe un sens de circulaţie, dar nu se mai lucrează acolo de cînd a venit PDM la guvernare
Autobuzul de la Pepeni-Sloveanca e cu bilete facultative
Şoferul n-a dat nimănui bilet pentru banii încasaţi şi serviciile de transport prestate, dar spune că totul va fi raportat la stat.
Chiar era gata să-mi dea un bilet, dar n-am insistat, se pare că nimeni n u le numără în mafia transportului de călători.
Primarul de Sîngerei vrea din nou în Parlament
Gheorghe Braşovschi a fost cîndva în legislativ, dar deţine şi funcţia de primar la Sîngerei de cîţiva ani, se pare că nu mai face faţă glodului şi gropilor, vrea din nou la cald
Am mers încetişor prin Orhei ca să observ fenomenul
În oraşul unde guvernează Ilan Şor alţii nici nu prea încearcă să-şi facă publicitate electorală, de parcă ar fi în Belarus, nu în Monaco
A revenit la Guvern sa le ceara socoteala
Gheorghe Moisei de la Truseni a venit iarasi la Guvern sa anunte ca pe strada lui nici lumina nu pun, daramite asfalt sau pietrus ca sa poata iesi pe rotile.
Microbuzele opresc ilegal la PanCom, in fata trecerii de pietoni
Chisinau, strada Kiev
Procurorul vrea sedinta inchisa, judecatorii permit filmarea
Un proces ciudat, tergiversat citiva ani, s-a incheiat in mod neasteptat, public, transmis in direct, cu permisiunea celor trei magistrati de la Floresti
Mega arena creste ca ciuperca in noroi
In mijlocul mizeriei generalizate, la marginea capitalei, creste dintre macarale proiectul megaloman al guvernarii care traieste in realitatea paralela
Garderobiera de la Guvern continuă să ruleze hîrtia igienică manual
Am semnalat problema acum o săptămînă, dar practica nu s-a schimbat, probabil e politică de stat ca fiecare centimetru pătrat de hîrtie igienică guvernamentală să fie pipăită de femeia de la garderobă.
Un Kamaz care scoate fum ca tractorul sovietic
Camionul de tip KAMAZ a fost surprins pe bulevardul Molscovei din Chişinău, în preajma unui şantier şi a blocului în care a explodat recent o butelie de gaz. Pare un loc blestemat, periculos pentru viaţă
Adresare de la Chişinău către Iohannis şi Guvernul României
Gheorghe Moisei de la Truşenii Chişinăului a venit la guvern să rezolve nişte probleme, dar a fost trimis la plimbare. Atunci s-a gîndit să facă o astfel de adresare către celălalt guvern, de peste Prut
Şofer de troleu fumează la volan, dar cel de microbuz e şi mai rău
Chişinău, staţia terminus de la Studenţilor
Poliţia de la pod joacă teatru prost în faţa camerei
Echipajul vesel era lîngă Tutun CTC, la rondul de pe Calea Basarabiei, pretind că n-au oprit nicio maşină şi că cel cu numere lituaniene e un ”drug” al lor. Oare de ce au vrut să-i vadă actele?
Zice că a fost agresat la poartă, dar acum e acuzat penal
Dumitru Luchiţă de la Bardar, Ialoveni a fost pus recent sub învinuire într-un dosar penal în care zice că trebuia să fie victimă, nu inculpat.
Maia Sandu a lipsit din nou de la dezbateri electorale
Principala concurentă de pe circumscripţia 50, lidera blocului ACUM a delegat pe altcineva să o reprezinte la dezbaterile electorale organizate de agenţia IPN.md
În schimb Olga Coptu, candidata guvernării a venit în persoană.
Oleg Brega a fost singurul candidat independent care a participat.
Continuă lectura „Maia Sandu a lipsit din nou de la dezbateri electorale”
Ce părea glod, acum se face nori de praf toxic
realităţi din centrul Chişinăului, pe care unii îl consideră capitală europeană