Azi Curtea de apel Chișinău a înăsprit pedepsele aplicate grupului Petrenco, iar CtEDO anunță că a început deja examinarea acestui caz.
Continuă lectura „Despre dosarele politice din Moldova #palavre”
Blog de implicare civică – apărăm drepturile omului şi mediul
Azi Curtea de apel Chișinău a înăsprit pedepsele aplicate grupului Petrenco, iar CtEDO anunță că a început deja examinarea acestui caz.
Continuă lectura „Despre dosarele politice din Moldova #palavre”
Mă numesc Vladimir Bernic din s.Petresti, r.Ungheni. Am fost judecat la Ungheni în baza art 201′ alin.(4) Cod penal, cu grave încālcāri procesuale legate de denaturarea circumstanţelor de fapt şi de drept, bazate doar pe presupuneri. Pînă în prezent organele procuraturii dau nişte rāspunsuri superficiale neverificate şi chiar ilegale.
La douā zile dupā reţinerea mea, cauza penalā a fost transmisă în gestiunea Procuraturii or. Ungheni.
1. Procurorul a constatat cā crima a fost comisā în stare de ebrietate alcoolicā, însā careva probe obiective în acest sens nu au fost acumulate şi, în primul rînd nu a fost efectuată expertiza, prin efectuarea testului la alcool în laborator specializat, ori careva verificāri: unde am fost, ce am fācut ş.a.m.d. Au fost presupuneri ale procurorului Ghenadii Basoc. Respectiv, odatā ce procurorul nu a respectat legea, nici nu a avut dreptul sā includā probe în învinuire şi rechizitoriu.
Continuă lectura „Sunt închis cu dosar fabricat”
Un proces ciudat, tergiversat citiva ani, s-a incheiat in mod neasteptat, public, transmis in direct, cu permisiunea celor trei magistrati de la Floresti
Procurorul a schimbat subit învinuirea lui Balanici şi a cerut o pedeapsă simbolică, iar el chiar se declară nevinovat şi cere achitarea. Complicele lui e uimit că ajunge principalul învinuit, i s-au cerut 18 ani de închisoare!
Judecătoria Floreşti se va pronunţa în curînd pe acest caz.
Continuă lectura „Crima de la Nistru. Principalul suspect cere achitarea”
Activistul civic Harry Geană a depistat o problemă revoltătoare, că fiecare vizitator cu mobilitate redusă este dus pe brațe spre instanță, dar jandarmii l-au amenințat cu amendarea pentru că documenta pe video această situație, ceea ce este și un atentat la libertatea de exprimare, drept fundamental
Sava Boncean de la Negrești relatează o întîmplare din februarie care se poate repeta oricînd dacă fapta oamenilor legii va rămîne fără pedeapsă
No Comment…
Tatiana Grecu de la Vadul lui Vodă, Chişinău spune că are mari probleme cu casa de pe malul Nistrului
Video de Rodica Kireaeva
Continuă lectura „Cică scot nisip din Nistru şi le dărîmă casa”
Politia locala Buzau nu vede indicatorul ascuns? Sa fie oare mai bine sa nu se vada? Ajunsi la fata locului, iritati de faptul că am sunat din lipsa de ocupație, agentii nu vad indicatorul acoperit si din masina deja începe acțiunea în forță a amenzilor apoi la rugămintea mea au vazut care e de fapt problema si discutia a fost deviata pe alta tema iar cetățenii care habar nu aveau de indicatorul ascuns au fost iertați se pare ? Ceilalți au rămas în continuare cu blocarea benzi unu, fara ca agentii sa deranjeze locurile de parcare ocupate cu bidoane jaloane si cauciucuri!
Video şi comentarii de Robert Gabriel Niţu
Tatiana Grecu s-a pensionat acum un an şi primeşte pensia minimă, chiar dacă are stagiu de muncă şi avea salarii onorabile, totuşi, multe înscrisuri din carmnetul de muncă i-au fost ignorate de funcţionari pe motive bizare, că e cerneala diferită, etc
Mărturie la Microfonul liber, proiect duminical Hyde Park
Autorul imaginilor a solicitat anonimatul, oare ce riscă pentru astfel de dezvăluiri?
Azi se împlinesc 42 de ani de la cutremurul devastator din România. L-am simțit și dincolo de Prut. Despre mișcarea Goma pentru drepturile omului din acea primăvară aveam să aflu ulterior.
Începem pe la opt jumate seara, fii pe fază, spune și altora! Continuă lectura „Despre cutremur mare și drepturile omului #palavre”
Am fost contactat azi de un polițist specializat în traficul de persoane ca să-l pun în legătură cu sursa-victimă care ne-a scris pe 22 februarie despre escrocii care le-au promis condiții civilizate în Spania, dar i-au cazat într-un garaj.
Poate că au început mai demult investigațiile după ce s-au autosesizat, dar sunt aproape 2 săptămîni de atunci și firma reclamată deja șterge urmele, anunțurile de pe internet au dispărut, la oficiu, probabil, nu mai vine nimeni. Continuă lectura „Poliția anti-trafic se ocupă de firma care recruta moldoveni pentru Spania”
Tatiana Grecu spune că se va adresa la CtEDO pentru urgentarea cazului comunicat deja al fiului ei întemnițat la penitenciarul 9. Spune că în cei 2 ani de detenție a căpătat o boală periculoasă din cauza condițiilor de detenție, acum statul nici nu are de gînd să-l ajute la tratament pentru că… n-area avea acte de identitate.
Continuă lectura „Zice că fiul e în pericol de moarte la închisoare din vina statului”
Vasile Gudima se judecă cu fosta nevastă de 12 ani, între timp i s-a întîmplat multe, incusiv un dosar penal fabricat pentru care acum va primi despăgubiri de la stat și chiar scuze de la procurori.
Prin Legea num.66 din 5.04.2012 în vigoare la 27.10.2012 s-au operat unile modificări de lege şi anume art.7 Cod procedură penală a fost completat cu alin.8 şi alin.9. din ca rezultă că Hotărîrile definitive ale Curţii Europene pentru Drepturile Omului sînt obligatorii pentru organele de urmărire penale, procurori şi instanţele de judecată. Aceleaşi prevederi de lege sunt prevăzute şi de art.29 alin.(4) Cod procedură penală.
In sensul celor descrise mai sus şi art.65 Cod procedură penală specifică statutul juridic al invinuitului, inculpatului şi comdamnatului.
Conform hotărîrilor anterioare de la CEDO, persoana se socoate condamnată după epuezarea căilor ordinare de atac, adică treapta de Apel si Recurs ordinar.
Reiese, că nici o persoană nu poate fi arestată pînă ce nu se v-or epuiza căile de atac ordinare adică Apelul şi Recursul ordinar, însa în Republica Moldova majoritatea absolută a invinuitilor sunt deja arestaţi şi plasaţi în Izolatoare de urmărire penală care nu sunt prevăzute de lege ca instituţii peniticiare, insă sunt gestionate de Ministerul Justiţiei.
Continuă lectura „Gînduri de la închisoare despre dreptate”
Începem, ca de obicei, la 9 seara, pentru o nouă abordare a realităţii
Dacă vrei să participi, cere-mi link de acces cu mesaj privat pe facebook, skype sau viber