Anastasia Popovici de la Biești, Orhei spune că le seacă fîntînile, ia r la robinet n-au avut apă deloc luna asta. S-au plîns primarului, iar acela le răspunde obraznic.
Categorie: opinii
The Duck Show – INFLUENSERII
Vlog de Ilie Plămădeală https://www.facebook.com/theduckshooow
Cîini dezlănțuiți la Sinaia, în parc
Am surprins o scenă înfiorătoare, un cîine-lup alerga prin parc după alt cîine mare, iar prin preajma copiilor se mai plimba unul mic, tustrei dezlegați, fără botnițe!
În fiecare zi hrănește porumbeii cu pîine feliată
Bătrîna de peste 90 de ani de la Sinaia spune că vine în acest scuar din centru în fiecare zi și împrăștie porumbeilor cel puțin o franzelă feliată.
Continuă lectura „În fiecare zi hrănește porumbeii cu pîine feliată”
Contoare de gaz pe scară comună, pericol public
Harry Geană, activist civic din Prahova, a identificat două contoare de gaz într-o scară comună închisă de la Aiud, județul Alba, zice că e pericol de explozie, dar cei care riscă cu viața par să nu înțeleagă pericolul.
Am o idee! Prelungirea Timișoara
Cum va pare soluția mea provizorie pentru un șir de de probleme cronice?
Vezi de unde vine apa în robinet la București
Am pedalat mai ieri în sus pe Dîmbovița ca să aflăm de unde vine apa considerată potabilă, pe care o consumă milioane de locuitori ai capitalei. Am găsit o situație îngrijorătoare
Pădure poluată la marginea capitalei
DN7, între Gulia și Chitila, suburbie a capitalei
E singur contra mafiei varului de la Nord
Nicolai Petrovici e pensionar, dar de cîteva decenii se împotrivește cum poate un cetățean de rînd fărădelegilor din jurul său. Semnalează adesea tăieri ilegale de pădure și extrageri ilicite de piatră din Defileul Trinca.
Continuă lectura „E singur contra mafiei varului de la Nord”
Pacienții #covid19 nu sunt șoareci, dar oameni!
Zina Mînăscurtă relatează pe facebook: Am facut apel catre Ministerul sănătăți care ne-a comunicat ca nu duce responsabilitate pentru bolnavii din Straseni.
In urma publicatiilor, Sefa spitalului, doamna Ceglei, a fost indignata de nemultumirea rudelor si a mers la bolnavi si i-a intimidat.
Strigat catre Ministerul Sanatatii. Decît ati face conferinte zilnice cu statistici, mai bine doamna ministru Dumbraveanu s-ar deplasa in teritoriu unde sunt tratati pacientii cu covid, nu departe de capitala, de exemplu, la Straseni e catastrofa adevarata, bolnavii stau in conditii inumane fara WC si baie, nu mai vorbim de alte facilitati, sunt nevoiti sa iasa sa mearga in alt bloc, in alte saloane, unde sunt la fel pacienti infectati sau afara in buruiene pentru a-si face necesitatile fiziologice, asta in cazul cind una din simptome e diarea si este nevoie de igiena. Continuă lectura „Pacienții #covid19 nu sunt șoareci, dar oameni!”
Lupta pentru adevăr, o provocare pentru comunitatea LGBT
Prezentare de Cosmin Grădinariu la Conferința Raționalilor 2019
Sursa video: ASUR
Cum ne ajută gândirea critică să distingem între bullshit și profunzime
Eugen Secară – Absolvent master interdisciplinar de Știinţe Cognitive, Universitatea din Viena
Continuă lectura „Cum ne ajută gândirea critică să distingem între bullshit și profunzime”
Revoltate că și-a alungat sora și nepotul care locuia în grajd
Mai multe vecine și rude ale unor surori din Lucașeuca, Orhei sunt revoltate că a fost alungat băiatul din anexa casei în care altă dată creșteau vaca. Fără poliție, fără executor judecătoresc, cu o decizie de judecată incertă, spun că proprietarea unei cote de 7/8 din casă o nedreptățește pe moștenitoarea celor 1/8.
Continuă lectura „Revoltate că și-a alungat sora și nepotul care locuia în grajd”
Inspecţie civică la Garda de mediu Buzău
Activistul civic din Prahova, Harry Geană, a fost cu camera în vizită la Garda de Mediu din Buzău. Evident, a găsit nereguli, dar şi atenţie pentru problemele semnalate!
Geană şi Niţu pun poliţia la treabă, Întorsura Buzăului
Harry Geană, activist civic din Prahova şi Gabriel Niţu, activist buzoian, au chemat poliţia ca să verifice un transport suspect de buşteni
Maşina MAI staţionează periculos şi ilegal
Cel puţin trei maşini de poliţie locală staţionau corect, dar ocupau locuri de parcare. Oamenii care au venit în parc au lăsat maşinile pe mijlocul carosabilului, pentru că aşa face şi poliţia, creînd situaţii de accident.
Deținut de la Pruncul, se plînge de rele tratamente
Vasile Guștei spune că e la penitenciarul-spital Pruncul, municipiul Chișinău pe motiv de TBC, dar că acolo nici mîncarea, nici tratamentul nu sunt acceptabile, iar administrația interzice coletele de afară pe motiv de COVID19.
Greva foamei pentru dreptate, zice că i-au omorît fratele
Marin Marchis spune că fratele lui mai mic i-ar fi fost sechestrat la o stînă din Șomcuța, Maramureș și că poliția ar fi fost complice la sclavia lui. Ba chiar și maltratarea apoi moartea bărbatului ar fi fost mușamalizată pe motiv de corupție.
Continuă lectura „Greva foamei pentru dreptate, zice că i-au omorît fratele”
Roagă să-i filmeze vreun post TV casa avariată
Angela Cebotari de la Solonceni, Orhei e acum izolată la un internat de la Rezina, dar speră că va fi ajutată să-și repare casa părintească, să aibă unde se retrage într-o bună zi.
Continuă lectura „Roagă să-i filmeze vreun post TV casa avariată”
E discriminat de instituții de stat pentru dizabilitate
Ion Tulei de la Ștefan Vodă spune că a avut permis de conducere, dar într-un accident de circulație a pierdut toate actele și abilitatea de a merge pe picioare. Și-a făcut permis de conducere în Transnistria, pentru că dincoace de Nistru nicio școală auto nu a vrut să-l primească.
Continuă lectura „E discriminat de instituții de stat pentru dizabilitate”